Sessions are planned in the following areas:

Tuesday 3rd September 2019

Start End What
11:00 12:30 Registration and lunch
12:30 13:30 Keynote: Prof Wendy Bickmore
Understanding function in the non-coding genome
13:30 14:30 Keynote: Dr Sarah Teichmann
Immunogenomics one cell at a time
14:30 15:00 Coffee
15:00 16:30 Evolving Technologies 1
    Matt Loose (Long Read Club):
Ultra-long reads with Oxford Nanopore
    Vince Smith (Illumina):
Advances in sequencing technology that are transforming genomics
    Omer Bayraktar (Sanger):
The Rise of Spatial Genomics
16:30 17:00 Coffee
17:00 18:00 Evolving Technologies 2
    Rade Drmanac (BGI/Complete):
A new generation of NGS: PCR free DNBseq + CoolNGS chemistry with unlabeled nucleotides + Single-tube unique cobarcoding (stLFR).
    Tuval Ben Yehezkel (LoopSeq):
LoopSeq Synthetic Long Read Sequencing and Its Applications: from Microbiome to Transcriptome and Beyond
    Mike Quail (Sanger):
PacBio Sequel II, 8M and tree of life
18:00 19:30 Wine, snacks, posters

Wednesday 4th September 2019

Parallel sessions A and B:

Start End What   Start End What
9:00 10:40 Plant and animal genomics   9:00 10:40 Evolutionary Genomics
    Emily Humble:
horned oryx conservation genomics (TBC)
      Reuben Nowell:
Genome evolution in the bdelloid rotifers: ancient asexuality and genome structure
    Rachel Gilroy:
The broiler chicken intestinal microbiome: interventions to improve health and welfare
      Laura Ross:
Using genomic tools to study unusual insect reproduction and genetics
10:40 11:15 Coffee   10:40 11:15 Coffee
11:15 13:15 Clinical Genomics   11:15 13:15 Microbes I
    Sian Ellard:
Application of genomic sequencing technology to the diagnosis of rare
diseases: from the 100,000 Genomes Project
to a nationally commissioned Genomic Medicine Service
      Anna V. Protasio:
Parasites within parasites: transposable elements in platyhelminthes
    Mike Inouye:
The utility of polygenic risk scores for cardiovascular disease
      Julie Segre:
Human skin microbiome: trans-kingdom, host-immune interactions
13:15 14:15 Lunch   13:15 14:15 Lunch
14:15 16:00 Developmental Biology   14:15 16:00 Microbes II
    Alistair McGregor:
Investigating the developmental consequences of whole genome duplication in arachnids
      David Gally:
Prophage-mediated chromosomal rearrangements in Escherichia coli O157
    Mansi Srivastava:
Acoel genome reveals the regulatory landscape for whole-body regeneration
      Miren Iturriza-Gomara:
Rotavirus vaccines and strain diversity
16:00 16:20 Coffee   16:00 16:20 Coffee
16:20 18:10 Bioinformatics & Software   16:20 18:10 Genome Engineering
    Rachel Colquhoun:
Nucleotide level analysis of genetic variation in the bacterial pan-genome with Pandora
  16:20 18:10 Maria Paz Zafra Martin:
Engineering the cancer genome at single base resolution
    Anton Koroneynikov:
Tools for assembly graph analysis and more
  16:20 18:10 TBC

Conference Dinner on the evening of Weds 4th

Thursday 5th September 2019

Start End What
9:00 11:00 Single Cell Genomics
    Iain Macaulay:
Molecular biology, including long reads for scRNA-seq
    Martin Hemberg:
Bioinformatics for scRNA-seq
11:00 11:30 Coffee
11:30 12:30 Keynote: Prof Jane Carlton
12:30 13:30 Keynote: Dr Kirsten Bos Genomic reconstructions of ancient pathogens